Chtěli byste se naučit lépe kreslit či malovat, ideálně s pomocí zkušenějšího lektora, ale nechce se vám plýtvat čas dojížděním na takové lekce? Vůbec nevadí, právě naopak. Během období povinných karantén se spousta kurzů přizpůsobila novým podmínkám, a v zajetém režimu už i částečně zůstali, protože to má beze sporu mnoho výhod. V dnešním článku se tak zaměříme na výtvarné kurzy, které absolvujete z pohodlí vlastního domova.

Výtvarné kurzy mohou být různorodé a vcelku pestré. Vzhledem k tomu, že se jedná o online formu, v malé míře se nám možnosti omezují na to, co je jednotlivým potenciálním studentům dostupné přímo u nich doma. Spíše než sochařské, hrnčířské a podobné kurzy, budeme tedy hledat různé techniky kreslení a malování.

Čím se jednotlivé techniky liší můžete zjistit zde:

Jedním z poskytovatelů výtvarných online kurzů je Ateliér ŠUM, představíme si jejich nabídku trošku podrobněji.

Prvním kurzem, který u nich můžete absolvovat je Online kreslení I s podtitulem přidejte se k nám! V tomto kurzu nedojde k přímé interakci s lektory, ale bude vám poskytnuta série videí, v níž se dozvíte základní a potřebné informace o terminologii, technikách, barvách, možností kresby, námětů, a podobných záležitostech. Celková délka výukových videí je asi 154 minut a cena za tento kurz je 1800 Kč. V případě zájmu můžete mít i online konzultaci s lektorem, ta vychází na 700 Kč za 1 hodinu.

Druhý kurz je navazují, tedy Online kreslení II, a je vhodný jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Princip výuky je prakticky stejný, opět se jedná o výuková videa, tentokrát s celkovou délkou asi 204 minut a za cenu 2200 Kč. Tentokrát je však zaměření zase o něco konkrétnější, a probírá se, jak kreslit jednotlivé materiály. Představen vám tak bude například kámen, mech, sklo, drapérie, dřevo a další. Lekcí je dohromady 10, první úvodní je zdarma.

Dalším z nabídky je online kurz Malování. Jak název napovídá, jednat se bude především o techniku malby, a mělo by se vám dostat odpovědí na otázky: jak malovat, co malovat, čím malovat, a dalších v podobném duchu. Kurz je strukturován do 7 lekcí, probrána bude teorie barev, monochromatická malba, barevné kompozice i techniky, či lekce věnované tomu, jak najít sobě samé/mu nejvhodnější techniku. Celková délka je asi 265 minut, a kurz stojí 2500 Kč.

Autoři uvádějí, že všechny kurzy jsou jak vzdělávacího, výukového charakteru, tak zároveň i charakteru relaxačního. Aktivita by pro klienta měla být koníčkem a určitou formou odpočinku. Obecně je ke kurzům v případě zájmu nabízená individuální konzultace, za cenu 700 Kč na 1 hodinu, ateliér však nabízí i set základních pomůcek potřebných ke kreslení či malování, jenž vám může dovézt až domů. Více informací naleznete přímo na jejich webových stránkách, u příslušných kurzů. Ve většině případů však potřebujete pevnou podložku, skicovací papír, měkčí tužky, plastickou gumu, přírodní a umělý uhel, dále poté případně konkrétní barvy či pomůcky přímo na určenou techniku. Informace k tomu, co budete přesně potřebovat vám jsou rovněž poskytnuty před jednotlivými lekcemi na webu či ve výukových videích.

Jakým chybám se u kreslení vyvarovat zjistíte ve videu níže:

Další institucí je VýtvarnáVýuka.cz, na níž se taktéž podíváme blíže. Online kurzy tato stránka nabízí dvojího typu, pokud bychom se na ně dívali z hlediska doby trvání. První jsou celoroční, tedy dlouhodobější, a druhé pouze jednodenní, obvykle sobotní. V celoročních kurzech naleznete Dějiny umění, nutno však podotknout že se jedná pouze o teoretickou výuku. Nebudete se učit kreslit ani malovat, ani žádnou další techniku, ale budete se v umění vzdělávat, a zkoumat dějiny výtvarného umění, designu a architektury. Kurz je vhodný pro všechny věkové kategorie, pro začátečníky ze široké veřejnosti, ale i pro studenty či učitele, kteří by si téma rádi oživili.

Ukázku online lekce naleznete zde:

Druhým celoročním kurzem je Kresba figury. Výuka zde probíhá jednou týdně, a za jeden školní rok vás vyjde na 1750 Kč. Zaměříte se na studijní i volnou kresbu lidské figury neboli postavy, a naučíte se používat různí výtvarné techniky při malbě vlastního obrazu.

Do kratších, tedy jednodenních kurzů spadá například Inspirační kurz akvarelových pastelek, kdy je celá výuka soustředěna na ovládnutí techniky akvarelových pastelek, jejichž užití spočívá v tom, že obrazy kreslíte obyčejně pastelkou, jako jste běžně zvyklí, a až poté kresbu následně rozmazáváte štětcem s vodou, čímž obraz proměníte v akvarelovou malbu.

Jak kresba akvarelovými pastelkami vypadá zdokumentovali autoři zde:

Velmi podobný kurz, opět jednodenní a sobotní je i Inspirační kurz Suchého pastelu. Systém výuky je opět stejný, pouze se s konkretizací na techniku suchého pastelu. Cena kurzu je 950 Kč, a neučíte se na něm například to, jak přenést inspiraci pro vaši kresbu na papírový formát, jak postupně pokračovat, byste svůj obraz dotáhli do konce a byli se sebou spokojení, a samozřejmě, jak si správně poradit s danou technikou.

Video o technice suchého postelu a míchání barev:

Vybrali jste si svůj vlastní kurz nebo raději vyrazíte na ten klasické, v prezenční formě? Dál si můžete přečíst třeba o tom, jak si vybrat kurz fotografování.