Také se vám tají dech při pohledu z výšin na města a krajiny? Už jste viděli uličky centra Brna ze všech možných úhlů? Pokud ne, nemusíte jezdit daleko, střed města vám nabídne přesně to, co potřebujete a v mnohých případech i bez placení.

Vyhlídky - ŠPILBERK

Mapa Špilberk

Jedná se o kopec, na kterém se tyčí stejnojmenný hrad, jenž je jednou z nejvýznamnějších historických dominant města.  Celý komplex se nachází v bezprostřední blízkosti centra Brna. Nejblíže je přístupný směrem od náměstí Svobody z ulice Husova, či Pellicova.  Kromě hradu, který nabízí placené prohlídky, vstup do muzea a možnost vystoupat na věž, se na kopci nachází široké přírodní prostranství. Okolí pevnosti je tvořené parkem, kde je možné využít posezení na lavičkách, na opevnění, podívat se do několika altánků, vidět v ohradě poníky, vystoupat na nejvýše položené body a pohlédnout do širokého okolí Brna. Špilberk je také ideálním místem k odpočinku, procházkám, k úniku před horoucím letním sluncem, k zážitkům a romantice.

Vyhlídky - PETROV

Mapa Petrov

Pokud jste již Brno navštívili, určitě vás pohledem zaujala honosná Katedrála svatého Petra a Pavla. Tato katedrála společně s Denisovými sady leží na vrcholku Petrov. Celá oblast je snadno dostupná z hlavního vlakového nádraží, ze Zelného trhu a Šilingrova náměstí. Zatímco katedrála nabízí zpoplatněný vstup na vyhlídkovou věž a výhled na větší část Brna, ze sadů se můžete zcela zdarma podívat na jihozápad města až po budovu hradu Špilberk, která se tyčí téměř naproti. Právě této výhodné polohy sadů využívá pro viditelnost vypuštěných ohňostrojů z hradu i brněnská společnost Ignis Brunensis. Při pořádání show je zde nejlépe dostupný bod pro noční podívanou za doprovodu hudby.

Mimo jiné se v sadech nachází i místo, odkud lze nejlépe spatřit další dominantu města – Českobratrský evangelický chrám Jana Amose Komenského, nazývaný mezi místními obyvateli jako Červený kostel.

Vyhlídka - Dům pánů z Lipé

Mapa Domu pánu z Lipé

Když se vydáte od Náměstí Svobody po ulici směrem k hlavnímu vlakovému nádraží, zajisté si po pravé straně povšimnete přenádherné renesanční budovy, která se dokonce řadí mezi nejstarší zachované v Brně. Kromě výrazné architektury, budova je významná i tím, že ukrývá v 7. patře restauraci Terazza s vyhlídkou na centrum Brna.

Zdroj obrázku

Vyhlídka - Terasa Nemocnice Milosrdných bratří

Mapa Nemocnice Milosrdných bratří

Nyní se vydáme mírně směrem od centra k ulici Vídeňská, kde se nachází druhá nejstarší nemocnice v Česku, která je taktéž nejstarším zdravotnickým zařízením na Moravě. Kromě přidruženého klášteru je nemocnice také známá vyhlídkou z otevřené terasy pavilonu akutní medicíny. Pohledy z výšky na staré Brno a nejbližší okolí si můžete vychutnat od jara do podzimu. Pokud máte rádi kávu, zajisté vás potěší i místní kavárna.

Zdroj obrázku

Kdy uvidíte nejkrásnější vyhlídky?

Nejkrásnější vyhlídky se vám naskytnout při západu slunce. Na domech se objevují první stíny a obloha se zbarvuje do růžova. Krásná podívaná je i na noční Brno, kdy město utichá a naopak jinde žije. Ale pozor, jestliže toužíte po klidu, tak ho večer nečekejte. Po setmění park a sady vyhledávají mladí lidé s alkoholem.

Pokud raději trávíte čas mimo centrum města, podívejte se na naše další tipy. Například na článek o Lomu Hády.