Velké tržnice na mě často působí dojmem samotného města, samostatného státu v tom našem státu, či se dokonce tváří jako úplně jiný svět. Výjimkou není ani vietnamská tržnice v Brně, ležící na Olomoucké ulici.

Nenechte se odradit hned po příjezdu, dojedete-li hromadnou dopravou, (trolejbus 31 a 33) vystoupíte na zastávce „u školy“ ve skutečnosti naproti technické střední škole, bude to vypadat, že tam lišky dávají dobrou noc. Všude dokola pole, nízké budovy nebo lodní kontejnery. Dojedete-li autem, možná u vjezdu minete i závoru a velmi nacpané a velmi těsné parkoviště na v prostorách tržnice. Ale nebojte, nějaké místečko pro jedno auto se vždycky najde.

Ať už tak či onak, zajeďte si sem ideálně v době oběda. V patře hlavní budovy se nachází hned několik restaurací, s velkými okny směrem k městu, u jídla tak budete mít náležitý výhled. Upozorňuji předem, že hned u vchodu stojí zástupce každého bistra a láká vás právě k sobě. Abyste tak neskončili překvapení usazení hned u prvního stolu ještě dřív než stihnete mrknout, připravte se je zdvořile odmítnout, v klidu si projděte všechny a vyberte si, co je vám nejsympatičtější. Nabídku mají většinou téměř stejnou, v maličkostech se však liší, tak vybírejte, ať jste spokojení. Po obědě potom můžete zavítat to některé ze „zahrádek“ na vietnamskou kávu. Vybrat si můžete třeba i nanuk, obvykle diametrálně odlišný od těch, na které jsme zvyklí. My například minule vyzkoušeli s příchutí matchy.

Kromě restaurací naleznete samozřejmě i obchůdky s jídlem. Jestli však předpokládáte, jako kdysi já, že tady seženete potraviny potřebné na asijskou kuchyni levněji, jste vedle. Věci jako třeba rýže na sushi, řasa, rýžové nudle, plátky na závitky apod., vás často vyjdou lépe v supermarketu nebo zdravé výživě. Naleznete tady ale velká balení základních potravin a nejrůznější vietnamské pochutiny.

Tržnice dále funguje i jako velkoobchod, k zakoupení je mnoho věcí, a samozřejmě i hromady oblečení. V dnešní době se zde vyplatí koupit třeba respirátory a roušky, ve větším počtu.

Jako zvláštnost si zmíníme ještě místní pagodu, umístěnou v srdci tržnice, která zde vznikla jako symbol přinášející štěstí. Pochopitelně je tržnice centrem Vietnamců, jejich stylu života i kultury. Pokud byste někdy chtěli proniknout pod kůži tohoto prostoru, může se vám poštěstit vychytat jednu z mála komentovaných prohlídek, konaných zde.

Abychom to uzavřeli, brněnské Vinamo k návštěvě určitě doporučuji, kdybyste neměli zájem o vietnamské jídlo, ani o žádný nákup, tak už jen kvůli nezaměnitelnému duchu.

Fotky jsou z oficiální facebookové stránky Vinamo.

Když už jsme u vietnamské kuchyně, co takhle objevit i další restaurace ve městě? Sem jsme pro vás sepsali tipy na podniky, kam se vyplatí vzít partnera třeba na výroční večeři.