Zážitkové jízdy jsou mezi dárky velmi populární položkou. Nutno uznat, že obvykle se však jedná o luxusní či sportovní auta, jako je Ferrari, Porsche, a podobné typy. Máte-li však ve svém okolí někoho, kdo si na tyto vozidla příliš nepotrpí, a přesto myslíte, že by ho jízda v něčem netypickém mohla potěšit, narazili jste na to pravé. Motivací pro tento zážitek je ale samozřejmě více, od toho, že si někdo touží splnit dětský sen, až naopak po to, že někteří zejména starší jedinci chtějí zavzpomínat na mladá léta, kdy si třeba zrovna jízdou na traktoru přivydělávali na letní brigádě. Dnes vám tady ukážeme místa, kde tuto zážitkovou jízdu seženete, a představíme vám, jak probíhá.

Liberecký kraj

V severní části republiky můžete zavítat do obce Lesnovek, kde nabízejí zážitkovou jízdu traktorem John Deer. Za cenu necelých 2 500 Kč nabízejí hodinovou jízdu s instruktorem, po louce či poli. Instruktor vás seznám s technickými parametry stroje, naučí vás ovládat ho, představí příslušenství a případně vás naučí i manipulovat s mechanizací. To, jaké pomůcky (vlek, břemeno…) na traktoru mohou být záleží mimo jiné i na ročním období. Pokud se na tuto jízdu chystáte, a chtěli byste se seznámit s co nejvíce věcmi, vyhněte se proto raději zimnímu období, kdy zemědělské práce venku nemají zrovna nejvíce na pilno. Vzhledem k tomu, že s vámi bude po celou dobu instruktor, můžete se případně rozhodnout si jízdu užít jen jako spolujezdec, a řízení přenechat po celou dobu na něm. V opačném případě samozřejmě můžete rovněž celou dobu řídit vy sami. Jízda je přístupná všem od 18 let, s řízením traktoru nemusíte mít žádné předchozí zkušenosti. Pořadatel vám však může odmítnou poskytnout zakoupenou službu, pokud budete pod vlivem alkoholu či omamných látek. Jinak s sebou nepotřebujete nic speciálního, oblečení je ideální dlouhé, tedy dlouhé rukávy a nohavice. Kdybyste chtěli přijít opravdu tematicky vybavení, můžete přijít v celotělových montérkách či kombinéze. Obuv si vezměte pevnou a ideálně vyšší, zkrátka takovou, v níž budete moct bez problémů projít i blátem.

Jak traktor od firmy John Deere uvidíte ve videu níže:

Luhačovice

Chtěli byste kromě hodinové jízdy podniknout i něco jiného, případně si třeba rovnou zajet na prodloužený víkend? K takové příležitosti se nabízí například venkovský penzion v blízkosti pověstného lázeňského městečka. Penzion je zasazený do přírody, nalézt u něj můžete ovečky, koně, a krásné, klidné prostředí. Kromě tohoto všeho, objevíte v garáži hned několik traktorů značky Zetor, z nichž si také při své zážitkové jízdě budete moci vybrat. Nabízejí typy Proxima Plus, 25, 6945, 4011 a Crystal. Cena je 990 Kč, celá akce je naplánována na hodinu, z toho je pravděpodobně prvních 30 minut instruktáž, a dalších 30 minut je samotná jízda. Po celou dobu vám bude k dispozici instruktor, který vám v případě potřeby se vším poradí. Rezervaci je potřeba domluvit si minimálně 7 až 30 dní dopředu. K akci je potřeba také dobré počasí, v případě nepříznivého počasí může být jízda zrušena.

Video, které mapuje historii traktorů Zetor je ke shlédnutí tady:

Poysdorf

Vinoversum Poysdorf v rámci turistických atrakcí organizuje i poznávací jízdy na traktoru. Oproti předchozím variantám je toto maličko jiný styl, v první řadě se jedná o jiný traktoru, konkrétně o historické traktůrky typu Steyr 80. Zároveň také nejde o to vyzkoušet si jízdu v traktoru za klasickými zemědělskými účely, ale je to pojato do poetičtější atmosféry, kdy si na traktoru projíždíte buď uličky vinařského městečka, nebo přímo krásné vinohrady třeba při západu slunce. Vybírat si můžete ze dvou možností projížďky. Jízdy se odehrávají v Poysdorfu, městu poblíž rakousko-českých hranic, s atmosférou velmi podobnou jižní Moravě.

První variantou je okružní jízda na traktoru s historickým přívěsem, do nějž se můžete vcelku pohodlně usadit, a kochat se malebným okolím. Traktor řídí zkušený průvodce, jenž má kromě stylového saka a klobouku i spoustu znalostí o dané lokalitě. Zaveze vás tak na ta nejzajímavější místa a ukáže vám ty nejobdivuhodnější budovy tohoto starého vinařského městečka. Jízdy se konají od dubna do konce října, délka jízdy je hodina a půl, a vyjde vás na 11€ za jednu osobu, v ceně je zahrnuta dokonce i ochutnávka vína. Všechny jízdy a komentáře probíhají v němčině, u skupiny od 10 a více lidí je však možnost domluvit si i průvodce v češtině. Rezervace předem je nutná vždy. Co se týče zvolení doby, léto může být krásné, bývá však velké horko, a vzhledem k tomu, že je zahrnuta i menší degustace, nemusí to být úplně šťastná kombinace. Proto doporučujeme spíše podzimní termíny, kdy si kromě příjemného počasí užijete i všechny malebné barvy tohoto období, které jen podtrhnou krásu historického místa plného vinných sklípků.

Druhá varianta je projížďka na traktorech samotnými vinicemi. Zážitek můžete absolvovat buď sám/sama, či rovnou i ve skupince kamarádů nebo rodiny. Každý z vás dostane historický traktůrek v zelené či červené barvě, jenž jsme zmiňovali už výše. Opět je nutná předchozí rezervace, cena vychází na 50€ za traktor, na němž případně můžou jet i 2 osoby. Akce je obvykle plánována na sobotní odpoledne od 14 hodin, v měsících květen až říjen, přičemž je jízda se vším všudy vychází na 3 hodiny. Tento typ jízdy je nejvhodnější, pokud si chcete řízení traktoru přeci jen vyzkoušet, ale modernější velké stroje vás až tolik nelákají. Historické menší traktory mají své kouzlo, a pokud jej zasadíte ještě do atmosféry malého vinařského města, nebude to mít chybu.

Jak vypadá Poysdorf, traktory i jízda můžete vidět na tomto videu:

Tak kterou jízdy byste si vybrali? :) Vyjedete raději v montérkách s traktorem do pole nebo pojdete omrknout vinohrady zalité sluníčkem a ochutnat pár lokálních vín? Dejte nám vědět do komentářů!

Dál můžete mrknout třeba na to, kam s dětmi vyrazit na únikové hry nebo kde se namísto v traktoru můžete projet na koni.